ENDÜKTİF SENSÖRLER

 

Endüktif yakınlık sensörü, temassız bir elektronik yakınlık sensörüdür . Metal nesnelerin konumlandırılması ve tespiti için kullanılır. Bir endüktif anahtarın algılama aralığı, tespit edilen metalin türüne bağlıdır. Demir ve çelik gibi demir içeren metaller, daha uzun bir algılama aralığına izin verirken, alüminyum ve bakır gibi demir dışı metaller algılama aralığını yüzde 60'a kadar azaltabilir.

Bir endüktif sensörün çıkışı iki olası duruma sahip olduğundan, bir endüktif sensör bazen bir endüktif yakınlık anahtarı olarak anılır 

Sensör , bir oluşmaktadır indüksiyon bobini ya da dedektör bobin. Çoğu zaman bu, fiziksel olarak bir ferrit seramik çubuk veya bobin formu gibi yüksek manyetik geçirgenliğe sahip bir çekirdek etrafına sarılmış bir dizi yalıtılmış mıknatıs telidir ve sargı, bir ucundan birkaç dönüşe sahip olabilir veya olmayabilir. toplam sargı. Ayarlanmış bir frekans osilatör tankı devresi oluşturmak için bir kapasitansa bağlanır. Bir transistör veya işlemsel yükseltici gibi bir voltaj veya akım kazanç cihazı ile bağlantılı olarak, bu, ayarlanmış bir frekans osilatörü oluşturur. Güç uygulandığında, ortaya çıkan salınım, sürekli değişen bir manyetik alana sahip olan bobinde yüksek frekanslı bir alternatif elektrik akımıdır .proksimal (hedef) iletkenlerde girdap akımlarını indükleyebilir. Hedef ne kadar yakınsa ve iletkenliği ne kadar büyükse (örneğin metaller iyi iletkenlerdir), indüklenen girdap akımları o kadar büyüktür ve sonuçta ortaya çıkan karşıt manyetik alanların salınımın büyüklüğü ve frekansı üzerindeki etkisi o kadar fazla olur. Alüminyum gibi manyetik olmayan bir iletkende yük arttıkça büyüklüğü azalır, çünkü hedefteki indüklenen alan kaynak indüksiyon alanına zıttır, net indüktif empedansı düşürür ve bu nedenle eşzamanlı olarak salınım frekansını daha yükseğe ayarlar. Ancak, hedef demir gibi yüksek manyetik olarak geçirgen bir malzeme ise bu büyüklük daha az etkilenir, çünkü bu yüksek geçirgenlik bobin indüktansını artırarak salınım frekansını düşürür.

Salınım büyüklüğündeki bir değişiklik, yansıtıcı bir DC voltaj değeri üretmek için tepe voltaj değerini küçük bir filtreye geçiren bir diyot gibi basit bir genlik modülasyon detektörü ile tespit edilebilirken, bir frekans değişikliği birkaç çeşit frekans ayırıcı devreden biri tarafından tespit edilebilir. , bir faz kilidi döngü dedektörü gibi, frekansın hangi yönde ve ne kadar değiştiğini görmek için. Ya büyüklük değişimi ya da frekans değişikliği miktarı, sensörlerin açıktan kapanmaya gittiği bir yakınlık mesafesinin tanımlanmasına hizmet edebilir ya da tam tersi.

Endüktif sensörlerin yaygın uygulamaları arasında metal dedektörler , trafik ışıkları , araba yıkama ve bir dizi otomatik endüstriyel süreç bulunur. Sensör fiziksel temas gerektirmediğinden, erişimin zorluk arz ettiği veya kirin yaygın olduğu uygulamalar için özellikle yararlıdır.

WOLF OTOMASYON KONTROL VE ENERJİ SİSTEMLERİ. MEMNUNİYETİNİZ ÖNCELİĞİMİZDİR. EN UYGUN VE KALİTELİ HİZMET İÇİN OTOMASYONBURDA.COM SİTEMİZİ ZİYARET EDİN. İPLİ ENCODER, İPLİ ENCODER SATIN AL, İPLİ ENCODER SATIŞ, MESAFE SENSÖRÜ, DEPLANSMAN SENSÖRÜ,İPLİ POTANSİYOMETRE, OTOMASYON MALZEMESİ ONLİNE SATIŞI

Çınardere mah . Atılgan Sk  No:20 B Blok 

Pendik/İstanbul

Tel. +90 216 706 4007   

info@wolfotomasyon.com

      Garanti Bankası     

  Şube:E-5 Pendik           

Hesap No:4366294649

IBAN No:TR09 0006 2000 4360 0006 2946 49

  • Facebook - Gri Çember
  • YouTube - Gri Çember